پکیج تصفیه آب خانگی (PAKAGE HOUSE HOLD WATER TREATMENT)

آب آشامیدنی لوله کشی شهری با آلودگی موجود در باران و هوای آلوده باعث کاهش سلامتی بدن انسان خواهد شد. بهترین سختی آب برای آشامیدن زیر عدد ۱۰۰ است و هر دستگاه تصفیه آبی توانایی کاهش سختی آب آشامیدنی تا زیر ۱۰۰ را ندارد. آلودگی آب‌ در سیستم آب‌رسانی شهری بسیار زیاد شده است. تصفیه‌خانه‌های صنعتی نمی‌توانند تمام آلاینده‌ها را از داخل آب حذف کنند. در داخل تصفیه‌خانه از کلر، آلوم و افزودنی‌های دیگر استفاده می‌شود که ضررهای خودشان را دارند. همچنین در مسیر لوله‌کشی هم آلاینده‌های جدیدی وارد آب می‌شوند که بسیار خطرناک هستند. از این جهت استفاده از پکیج دستگاه تصفیه آب خانگی به یک ضرورت بدل شده است. افراد برای داشتن آب آشامیدنی سالم و پاک از پکیج دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها با فیلترهای متعددشان می‌توانند جلوی مواد شیمیایی، میکرو ارگانیسم‌ها، نمک‌های محلول و سایر مواد خطرناک را بگیرند. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند. که در ادامه به طور کامل به آن ها می پردازیم.

مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی و مکانیزم تصفیه

برای اینکه بتوانید بهترین دستگاه تصفیه آب را برای خانه و محل کارتان خریداری کنید در وهله‌ی اول باید با مشخصات دستگاه تصفیه آب به خوبی آشنا شوید. این مشخصات در حقیقت قابلیت‌ها و امکانات دستگاه را تعیین می‌کنند. باید روی مشخصات دستگاه تسلط کامل داشته باشید و متناسب با نیاز و هدف‌تان این دستگاه‌ها را خریداری کنید.

اسمز معکوس روش مدرنی است که اتفاقا چندان پرهزینه نیست. تنها یکی از فیلترهای دستگاه که به آن ممبران می‌گویند این روش را پیاده می‌کند. یک غشای معمولا 8 یا 13 لایه داخل این فیلتر وجود دارد که تنها آب را از خود عبور می‌دهد. اسمز معکوس بازده بسیار بالایی دارد. جزو روش‌هایی است که هم در تصفیه آب خانگی و هم صنعتی استفاده می‌شود. دستگاه‌های اسمز معکوس معمولا دارای یک پمپ هستند که فشار دستگاه را تنظیم می‌کند. از جریان برق استفاده می‌کند و معمولا دارای یک مخزن است تا در هنگام قطعی آب، همچنان آب آشامیدنی داشته باشید.

نوع دستگاه تصفیه آب از نظر محل نصب

دستگاه‌های تصفیه آب از نظر محل نصب به سه دسته زیرسینکی، رومیزی و دیواری تقسیم‌بندی می‌شوند. تصفیه آب زیرسینکی رایج‌ترین نوع دستگاه تصفیه آب است. همانطور که از نام آن پیداست زیر سینک نصب می‌شوند و دیده نمی‌شوند. از جریان برق استفاده می‌کنند و بیشتر به روش اسمز معکوس کار می‌کنند. دستگاه‌های رومیزی در دو نوع مخزن‌دار و بدون مخزن هستند. دستگاه‌های بدون مخزن روی شیر نصب می‌شوند. سایز کوچکی دارند و همیشه آب تصفیه شده دارید. اما دستگاه‌های دارای مخزن متفاوتند باید مخزن آن‌ها را بعد از خالی شدن پر کنید. انواع برقی و بدون برق هم دارند که بسته به نوع استفاده متفاوتند. دستگاه‌های دیواری هم به همین شکلند. برخی از آن‌ها روی یخچال نصب می‌شوند و برای فصل تابستان بسیار مناسبند. این دستگاه‌ها معمولا هوشمند هستند و انواع غیرهوشمند آن‌ها هم موجود است.

تعداد مراحل دستگاه تصفیه آب

مکانیزم دستگاه‌های تصفیه آب معمولا با تعداد مراحل آن تغییر می‌کند. در حال حاضر دستگاه‌های 3 الی 8 مرحله‌ای موجود می باشند. مسلما هر چقدر تعداد مراحل بالاتر باشد کیفیت آب خروجی هم بالا می‌رود، چرا که تعداد فیلترهای بیشتر با مکانیزم متفاوت می‌توان روی آن نصب کرد و در نتیجه آلاینده‌های بیشتری از آب گرفته می‌شود.
دستگاه‌های 6 و 8 مرحله‌ای بسیار رایج‌ترند. اکثر کمپانی‌های معروف دنیا این دو مدل دستگاه‌ را تولید و عرضه می‌کنند و بسیار پراستفاده هستند. معمولا یکی از این مراحل (مرحله سوم یا چهارم) به فیلتر اسمز معکوس یا همان ممبران اختصاص پیدا می‌کند. فیلترهای دیگر هم در ادامه آورده شده‌اند.

نوع فیلترهای پکیج آب تصفیه کن خانگی

ابتدا شیر ورودی استیل دستگاه تصفیه آب را باز کنید تا آب آشامیدنی لوله کشی شهری از طریق شلنگ تصفیه آب وارد فیلتر مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی که باعث حذف املاح درشت می شود .علاوه بر اینها اگر از ورود این املاح به دستگاه آب تصفیه کن جلوگیری نشود باعث کیپ شدن و گرفتگی شلنگ ها و رسوب در پمپ دستگاه تصفیه آب خواهد شد و عمر قطعات تصفیه آب را کم خواهد کرد .
پس از حذف املاح درشت ، آب از شلنگ تصفیه آب به هوزینگ دوم و سوم و فیلتر شماره دو و سه تصفیه آب خانگی میرود . در فیلتر کربن اکتیو شماره دوم و فیلتر کربن بلاک شماره سوم آب شیرین کن ، کلر و مواد جانبی کلر تصفیه و حذف میشوند . معایب کلر در آب آشامیدنی بسیار زیاد است به قدری که باعث ریزش مو و چروک شدن پوست میشود . نحوه حذف کلر در دستگاه تصفیه آب به این صورت است که در آب با آزاد سازی یون های مثبت و منفی کربن ، کلر جذب کربن میگردد و از فیلتر مرحله دوم و سوم عبور نمیکند .
پس از فیلتر مرحله دوم و سوم آب باید طبق قاعده وارد فیلتر مرحله چهارم تصفیه آب خانگی شود . اما به دلیل ریز بافت بودن این فیلتر ، آب وارد پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی میشود . تنها عملکرد و نحوه کار پمپ تصفیه آب خانگی به این صورت است که آب را با فشار زیاد از فیلتر ریز بافت ممبران عبور دهد . ممبران تصفیه آب خانگی ، قلب اصلی دستگاه بوده و تمام املاح مضر آب آشامیدنی را پشت غشاهای خود نگه میدارد .

فیلتر مرحله چهارم ممبران تصفیه آب خانگی ، جز فیلتر های بالایی به شمار می آید . طرز کار ممبران به این صورت است که قابلیت حذف و تصفیه املاح بسیار ریز تا ابعاد کوچکتر از 0,0001 میکرون را دارد به همین جهت املاح ریزی همچون نیترات و نیتریت ، آرسنیک و آلومینیوم نیز از آب آشامیدنی حذف میشوند تا با تنظیم سختی آب دستگاه تصفیه آب به شما بهترین سختی آب آشامیدنی را تحویل دهد . از آنجایی که ممبران تصفیه آب نیترات را تصفیه میکند ، به این آب شیرین کن ها دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات نیز میگویند . غشای ریزبافت ممبران را میتوانید در تصویر زیر مشاهده نمایید .
ممبران تصفیه آب خانگی در یک هوزینگ قرار میگیرد که این هوزینگ سفید بوده و سر آن پیچ دارد تا باز شده و فیلتر ممبران در آن قرار گیرد .
ممبران تصفیه آب دو خروجی دارد ، اولین خروجی ، آب کثیف و املاح مضر را به فاضلاب ظرفشویی هدایت میکند . این املاح عبارت اند از انواع نیترات ها ، نیتریت ها ، میکروب و ترکیبات مضر و آلاینده های آلوده داخل آب آشامیدنی ، دومین خروجی به سمت مخزن تصفیه آب خانگی هدایت میشود که آب مقطر داخل مخزن ذخیره تصفیه آب جمع میشود .
عملکرد و ساختار مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب خانگی به این صورت است که آب مقطر را داخل تیوپ خود نگهداری میکند اما آیا آب مقطر قابل خوردن است و برای بدن ضرر ندارد ؟ طبیعتا نوشیدن آب مقطر برای بدن ضرر دارد اما زمانی که شما شیر روی سینک تصفیه آب را باز میکنید آب از فیلتر پنجم ششم و هفتم عبور میکند که املاح مفید آب آشامیدنی به آب اضافه میشود تا استاندارد سختی آب آشامیدنی بدست آید .
پس از فیلتر مرحله چهارم ، آب وارد فیلتر پست کربن مرحله پنجم تصفیه آب میشود . عملکرد مرحله پنجم کربن خطی ، یک دستگاه تصفیه آب را به بهترین آب شیرین کن خانگی تبدیل میکند زیرا بو و طعم آب آشامیدنی را شیرین میکند . فیلتر پست کربن از کربن ساخته شده و کربن آن از پوسته نارگیل میباشد .
با عبور از فیلتر کربن خطی ، آب به فیلتر زرد رنگ مینرال میرسد . نحوه کار فیلتر مینرال ، در برخی دستگاه های تصفیه آب تایوانی ، شفاف است و اجزای داخل آن قابل دیدن است . فیلتر مرحله ششم مینرال ، یک معدنی ساز است که املاح مفید مورد نیاز بدن را به آب آشامیدنی برمیگرداند . آیا میدانید تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی تصفیه شده چیست ؟ فرق آن در املاح معدنی است . مشخص نیست در بطری های آب معدنی به میزان لازم مواد معدنی اضافه گردد . اما در دستگاه تصفیه آب ، میزان آب مورد نیاز بدن در روز ، بررسی شده و به همان میزان املاح معدنی اضافه میگردد .
با عبور از فیلتر مینرال ، به فیلتر مرحله هفتم و آخرین فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی میرسیم که از مهم ترین فیلتر های تصفیه آب به شمار میرود . طرز کار و عملکرد فیلتر آلکالاین ، آب آشامیدنی را قلیایی یونیزه میکند . بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی ، هفت مرحله ای است که در مرحله آخر فیلتر آلکالاین تعبیه شده و ph آب افزایش پیدا میکند . با قلیایی شدن آب آشامیدنی هم از ضرر های آب اسیدی دور خواهید ماند و هم از فواید نوشیدن آب آشامیدنی تصفیه شده قلیایی استفاده میکنید .

انواع بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی در ایران ، از عملکرد و طرز کاری که در بالا شرح دادیم بهره میبرند . تمام این سیستم ها سیستم تصفیه آب ro اسمز معکوس هستند . پس از گذر آب آشامیدنی تصفیه شده از فیلتر مرحله هفتم تصفیه آب ، آب بر روی شیر برداشت تصفیه آب خانگی ، در اختیار شما عزیزان قرار داده خواهد شد . توجه داشته باشید که در صورت قطع برق یا آب باز هم میتوانید از 12 لیتر آب آشامیدنی تصفیه شده بدون افت فشار تصفیه آب استفاده نمایید .