تصفیه آب استخرهای ماهی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی برای تصفیه آب به روش اسمز معکوس زمانی که حجم آبی بیش از مصارف خانگی و کمتر از مصارف صنعتی مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار میگیرند. دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی اسمز معکوس با فناوری بسیار دقیق و کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب، باعث شد تا آب با کیفیت استاندارد در دسترس عده زیادی از افراد قرار بگیرد. در ساختار دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از فیلترهای مختلفی برای افزایش سطح کیفی و در مواردی خواص پزشکی آب استفاده می شود.

انواع دستگاه های تصفیه آب بر اساس ظرفیت شامل دستگاه تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی می شوند. در ادامه به بررسی دقیق تر دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی می پردازیم. در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از روش و فناوری اسمز معکوس استفاده می شود که توانایی حذف آلاینده های موجود در آب را با دقت بالای 99 درصد دارد، این موضوع باعث شده تا سطح کیفی آب خروجی بسیار بالا و در محدوده استاندارد قرار بگیرد. کاربردهای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی در صنایع مختلف و شامل موارد زیر است:

1- رستوران و کافی شاپ ها

2- شرکت ها و ساختمان های اداری

3- کارگاه و کارخانجات برای تصفیه آب کارکنان

4- آزمایشگاه، بیمارستان ها و صنایع دارویی

5- دستگاه های یخ ساز

6- کارواش ها

7- صنایع غذایی و نوشیدنی

8- استفاده در منازل و ساختمان هایی که نیاز به تصفیه آب برای کل ساختمان را دارند.

ظرفیت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی معمولا با ظرفیت های مختلف بر اساس تعداد ممبران ارائه می شوند، این موضوع به میزان آب خروجی مورد نیاز برای افراد بستگی دارد. اما به صورت کلی دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی را می توان طبق ظرفیت به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

ظرفیت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی تعداد ممبران ظرفیت ممبران میزان آب خروجی (لیتر) در شبانه روز
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 200 گالن 2 100 گالن 800 لیتر
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 400 گالن 4 100 گالن 1600 لیتر
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 800 گالن 2 400 گالن 3000 لیتر

کاربردهای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

پیش تر کاربردهای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی مختصرا گفته شد اما در ادامه به بررسی کاربردهای آن به صورت دقیق تر می پردازیم. دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی به دلیل ظرفیت بالایی که در تصفیه آب دارند، در ساختمان های ادرای، مراکز تجاری، کارگاه و کارخانجات، آزمایشگاه ها، بیمارستان، صنایع دارویی، کارواش ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. اما مهم ترین کاربرد این دستگاه ها برای تصفیه آب در رستوران و هتل هاست. در این صورت آب پیش از ورود به ساختمان با استفاده از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی تصفیه شده و دارای تمام کیفیت های لازم برای استفاده است. کیفیت آب خروجی دستگاه مهم ترین موردی است که برای خرید دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی در مواردی مثل صنایع غذایی، بیمارستان ها، رستوران و هتل باید در نظر گرفت.

قطعات دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

همان طور که گفته شد در سیستم تصفیه آب نیمه صنعتی از فناوری اسمز معکوس برای حذف آلاینده های موجود در آب استفاده می شود. ممبران اصلی ترین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی با سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس است، این فیلتر توانایی حذف آلاینده های آب را با دقت بسیار بالا دارد. در ساختار فیلتر ممبران، از غشای نیمه تراوا استفاده شده و از پلی آمید ساخته می شود. نحوه تصفیه آب فیلتر ممبران به این صورت است که آب با استفاده از پمپ به فیلتر وارد شده و غشای نیمه تراوا مانع از عبور آلاینده های موجود در آب می شود. علاوه بر این فیلترهای ممبران توانایی بسیار مطلوبی را برای کاهش سختی آب دارند و تمام آلاینده های موجود در آب را با ظرفیت بسیار مناسبی از بین می برند. فیلتر ممبران با ظرفیت های متفاوتی در بازار تصفیه آب موجود است، که هر کدام کاربردهای متفاوتی را برای قرارگیری در دستگاه های تصفیه آب مختلف دارند.

  • فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

در ساختار دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی معمولا از سه فیلتر پیش تصفیه استفاده می شود، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی: در اولین مرحله از فیلتراسیون دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی با سیستم اسمز معکوس از فیلترهای الیافی استفاده می شود. فیلترهای الیافی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 20 اینچ اسلیم و در هوزینگ ها تعبیه می شوند. جنس فیلترهای الیافی از پلی پروپیلن و توانایی حذف گل و لای، شن و ماسه، جلبک، قارچ، لجن و خزه و زنگ لوله ها را در آب دارد. طول عمر فیلترهای الیافی تصفیه آب نیمه صنعتی معمولا به اندازه 3 تا 4 ماه است، اما این مدت زمان می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل میزان آب مصرفی و سطح آلاینده های موجود در آب متفاوت باشد. در کنار این ورود گل و لای غلیظ و روغن به فیلتر الیافی تاثیر بسیار بدی را در کاهش طول عمر آن دارد.

فیلتر کربن گرانول دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی: در دومین مرحله از فیلتراسیون دستگاه های تصفیه کننده آب نیمه صنعتی، فیلتر کربن گرانول تعبیه می شود. این فیلترها به صورت کارتریجی و در هوزینگ (محفظه نگهداری فیلتر) دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی تعبیه می شوند. فیلترهای کربن گرانول توانایی از بین بردن کلر و مشتقات آن، گازهای شیمیایی، مواد آلی فرار و آفت کش ها را دارند، اما مهم ترین عملکرد این فیلترها در زمینه حذف بو و طعم نامطبوع در آب است.

فیلتر کربن بلاک دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی: در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از فیلترهای کربن بلاک در مرحله سوم فیلتراسیون استفاده می شود، این فیلترها می توانند برخی آلاینده های موجود در آب را مثل کلر و مشتقات آن، برخی فلزات سنگین و مواد آلی فرار را در آب از بین ببرند. در کنار این فیلترهای کربن بلاک بو و طعم آب را به صورت کامل از بین می برند. فیلترهای کربن بلاک تکمیل کننده مرحله دوم فیلتراسیون برای حذف آلاینده های موجود در آب هستند. در ساختار فیلترهای کربنی از کربن اکتیو با خاصیت جذب سطحی استفاده شده است.

  • هوزینگ های دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی به صورت کارتریج هستند، بنابراین برای تعبیه این فیلترها در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی نیاز به استفاده از هوزینگ یا محفظه نگهداری است. هوزینگ های دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی به صورت 20 اینچ و اسیلم هستند، در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از یک هوزینگ شفاف و دو هوزینگ مات استفاده می شود. دلیل شفافیت هوزینگ فیلتر الیافی این است که فیلترهای الیافی توانایی غربال کردن رسوبات را در آب دارند، به همین دلیل بعد از گذشت مدتی از سفید به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.

  • پمپ دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی با سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس از پمپ برای ایجاد فشار آب در فیلتر ممبران استفاده می شود. یکی از مهم ترین عواملی که باعث خرابی فیلتر ممبران در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی می شود، اشکال در پمپ تصفیه آب نیمه صنعتی است. به این صورت که پمپ فشار مورد نیاز را برای فیلتر ممبران تامین نمی کند و این موضوع باعث اشباع شدن فیلتر ممبران و خرابی آن می شود. در این پمپ ها معمولا حجم آب منتقل شده به اندازه 4 تا 6 لیتر در دقیقه است و می تواند حداکثر فشار 180 psi را ایجاد کند. در کنار این توجه کنید که در پمپ های تصفیه آب نیمه صنعتی فشار آب بسته به حجم آب عبوری می تواند تغییر کند، هر چقدر حجم آب کمتر باشد، فشار ایجاد شده توسط پمپ تصفیه آب نیمه صنعتی بیشتر است.

پمپ های تصفیه آب نیمه صنعتی از دو بخش بدنه و هد تشکیل می شود. معمولا در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی به تعداد فیلترهای ممبران از پمپ های نیمه صنعتی استفاده می شود.

شاسی یا براکت تصفیه آب نیمه صنعتی

قطعات دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی بر پایه های مخصوصی نصب می شوند که به آن براکت یا شاسی هم گفته می شود. براکت تصفیه آب نیمه صنعتی به گونه ای طراحی شده که امکان تعبیه فیلترهای ممبران و پیش تصفیه به اندازه 20 اینچ و اسلیم در آن وجود دارد. استفاده از براکت با کیفیت مناسب در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی اهمیت زیادی برای جلوگیری از زنگ زدگی دارد. جنس براکت دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی معمولا از فلز برای مقاومت بیشتر در برابر عوامل محیطی است.